2019 елның 25-27 октябрендә Казан ДАУ «Тулпар» спорт комплексында «2 нче Бөтенроссия көрәш сәнгате студентлар уеннары» узды (Идел буе федераль округы этабы). Бөтенроссия көрәш сәнгате студентлар уеннары (Идел буе федераль округы этабы) студентлар арасында рәсми финал ярышлары булып тора. Проект Россия яшьләр берлеге тарафыннан грантлар бүлеп бирү юлы белән хәрби сәнгать дәресләре базасында студентлар арасында сәламәт яшәү рәвешен пропагандалауга һәм үстерүгә юнәлдерелгән.

Төп максат - яшьләрне хәрби сәнгать һәм көрәш белән шөгыльләнүгә җәлеп итү.

«2 нче Бөтенроссия көрәш сәнгате студентлар уеннары» н (Идел буе федераль округы этабы) үткәрү белән «Казан дәүләт аграр университеты» ЮҺБ ФДБМУ җитәкчелек итте, «Татарстан Республикасы хәрби сәнгатьләр студентлар лигасы» яшьләр-спорт оешмасы турыдан-туры шөгыльләнде.

Чараны ачуда Россия көрәш сәнгате берлеге (РСБИ, Мәскәү) башкарма директорының беренче урынбасары - Игорь Петрович Пасько, Казан ДАУ беренче проректоры - Булат Госман улы Җиһаншин, «Россия каратэ студентлар федерациясе»нең попечительләр советы рәисе - Равил Хәйдәр улы Мотыйгуллин, хуҗалык - икътисадый эшчәнлек буенча проректор - Зөфәр Расыйх улы Закиров, РСБИның Татарстан Республикасы буенча башкарма комитеты рәисе - Александр Александрович Даренков, Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министрлыгының халыкара элемтәләр бүлеге башлыгы Айдар Азат улы Ахтареев катнашты.

Ярышларда Идел буе федераль округының 10 төбәгеннән (Пенза өлкәсе, Киров өлкәсе, Оренбург өлкәсе, Түбән Новгород өлкәсе, Самара өлкәсе, Марий-Эл Республикасы, Удмуртия Республикасы, Башкортостан Республикасы, Татарстан Республикасы, Пермь крае) студентлар катнашты.

Алар спортның 7 төрендә ярыштылар:

- айкидо

- каратэ

- кикбоксинг

- кендо

- самбо

- тай боксы

- таэквондо.

«Көрәш сәнгатенең 2 нче Бөтенроссия студентлар уеннары» (Идел буе федераль округы этабы) программасына кертелгән спортның һәр төре буенча ярышларга йомгак ясалды. Гомумкоманда зачетында призлы урыннар түбәндәгечә бүленде:

1 урын - Казан федераль университеты

2 урын - Дәүләт физкультура һәм спорт академиясе

3 урын - Казан дәүләт архитектура-төзелеш университеты.

Ярышларда җиңүчеләр 2019 елның декабрендә Мәскәү шәһәрендә узачак "2 нче Бөтенроссия көрәш сәнгате уеннары" финалында катнашачаклар. Ярышларны оештыручылар Казан ДАУ җитәкчелегенә һәм хезмәткәрләренә бик яхшы үткәрелгән чара өчен рәхмәт белдерделәр.

Фотоотчет  https://www.steelfactor.ru/doc/1790

Отчет: https://vk.com/shihanb.belov