Ел саен үткәрелә торган «Тоталь диктант» белем бирү конкурсы.

019 елның 13 апрелендә 14:00 сәгатьтә фәлсәфә һәм хокук кафедрасы барлык теләүчеләрне Казан дәүләт аграр университетының агрономия факультетының актлар залында ( Казан шәһәре, Ферма-2 ур., 53 йорт) узачак «Тоталь диктант» белем бирү конкурсында катнашырга чакыра.

Безнең университет мәйданчыгында текстны «Эфир» ТРК телетапшыруларын «Совет дня» программасын алып баручы Гыйниятуллина (Арутюнова) Юлия Рәшит кызы укыячак.

Акциянең максаты – грамоталы (белемле) булу һәр кеше өчен мөһим икәнен; рус телен өйрәнүнең җиңел булмавын инандыру, әмма мавыктыргыч һәм файдалы икәнен күрсәтү; русча яза һәм сөйләшә белүчеләрнең барысын да берләштерү.

13 апрельдә бөтен дөнья буенча 3100дән артык Тоталь диктант мәйданчыклары ачылачак. Чит илдә проектка 79 илнең 340 шәһәре кушылачак. Алар арасында БГӘ, Перу һәм Мьянма, алар акциядә беренче тапкыр катнашачак.

Акция өчен диктантка уникаль текстны ел саен танылган язучы булдыра. 2019 елгы диктант өчен текстны Павел Басинский, Россия язучысы, әдәбият белгече һәм тәнкыйтьче язган. Авторның әдәби кызыксынуы XIX гасыр ахыры — XX гасыр башы язучылары иҗатын туплаган.

ТД-2019 да теркәлү 3 апрельдә totaldict.ru сайтында ачылды. Теркәлү өчен, сезгә үзегезнең шәһәр сәхифәсенә керергә, туры килә торган мәйданчыкны сайларга, «теркәлергә» төймәсенә басарга һәм инструкцияләрне үтәргә кирәк.

Барлык теләүчеләрне 13 апрель көнне 14.00 сәгатьтә көтеп калабыз!

Тулырак белешмәләр totaldict.ru сайтында.