2019 елның 18 сентябрендә Татарстан Республикасы Буа муниципаль районының «Кыят» ААҖендә үсемлекчелектә заманча алымнар буенча киңәшмә узды («Кыят " ҖЧҖендә кыр көне)

2019 елның 18 сентябрендә ТР Буа муниципаль районының Кыят авылында «Кыят» ААҖ базасында авыл хуҗалыгы мәсьәләләре буенча Республика фәнни-гамәли семинары узды, анда Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры урынбасары Илдус Харис улы Габдрахманов, "Татарстанның элиталы орлыклары" ассоциациясе генераль директоры Юрий Васильевич Еров, Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәләре башлыклары, Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы предприятиеләре, КФХ җитәкчеләре катнашты. "Кыят" ААҖендә "Кыр көне"ндә үсемлекчелекне алып бару үзенчәлекләре турында фикер алыштылар. Чарада катнашучылар һәм кунаклар кукуруз һәм көнбагыш кебек культураларның гибридлары чәчү мәйданчыкларын карадылар, ындыр табагында булдылар.

Киңәшмәдә туфракны саклау мәсьәләләре, аерым алганда, Республика хуҗалыкларында игенчелек һәм җир төзелешенең адаптив-ландшафт системалары проектларын эшләү һәм гамәлгә кертү каралды. Мондый проектларны эшләүчеләрнең берсе Казан ДАУ булачак. Киңәшмәдә шулай ук төп авыл хуҗалыгы культураларының сорт сынавы нәтиҗәләре турында да җентекләп сөйләделәр.

Киңәшмә эшендә Казан ДАУ фәнни һәм халыкара эшчәнлек буенча проректор Р.М. Низамов, агрономия факультеты деканы урынбасары Н.В. Трофимов һәм практикалар мөдире М.Р. Әхмәтҗанов катнашты.

Киңәшмә йомгаклары буенча Казан ДАУ орлыкчылык өлкәсендә законнарга яңа карашлар һәм үзгәрешләр буенча укыту курсы оештыру турында карар кабул ителде. «Кубань» кукуруз калибрлау заводы җитәкчесе белән университетта селекция һәм кукуруз орлыгы буенча профильле класслар булдырып, аларны укыту-методик материаллар белән тәэмин итү һәм җиһазлау мәсьәләсен хәл итәргә килештеләр.