Главбух системасының IV Бөтенроссия студентлар олимпиадасы

Баш хисапчы - җаваплы һөнәр. Куп очракта компаниянең уңышлылыгы һәм язмышы аның эшчәнлегенә бәйле.

Хисапчы үзенең һөнәри бәйрәмнәрен берничә тапкыр билгеләп үтә. Бу бәйрәмнең рәсми датасы билгеләнмәү белән бәйле.

10 ноябрь - халыкара бухгалтерия көне. Бу көнне 1494 елда итальян математигы Лука Пачоли ике язмага нигез салучыларның берсе үзенең китабын бастырып чыгарган.

Россиядә бухгалтер көне 21 ноябрьдә билгеләп үтелә. Ул очраклы гына сайланмаган. Нәкъ менә шул көнне 1996 елда Россия Федерациясе Президенты Борис Ельцин «Бухгалтерлык исәбе турында "гы Законга кул куйды.

Баш хисапчы көне 21 апрельдә билгеләп үтелә. Тантана 1994 елда «Главбух» журналының беренче санына багышлана.

Массакүләм мәгълүмат чараларында баш бухгалтер көненә багышланган материаллар, иң яхшы белгечләрнең казанышлары турында мәкаләләр басыла, аларга дипломнар һәм мактау грамоталары тапшырыла. Һөнәри бәйрәм алдыннан бухгалтерлык исәбен алып баруга, тармактагы яңалыклар һәм проблемалар турында фикер алышуга багышланган семинарлар уза.

Ел саен бәйрәм чараларында Казан дәүләт аграр университетының бухгалтерлык исәбе һәм аудит кафедрасы да катнаша. Төрле конкурслар, семинарлар, фәнни-гамәли конференцияләр оештырыла, бухгалтерлык исәбе һәм аудит, финанс һәм анализ өлкәсендә иң яхшы студентлар һәм укытучылар сайлап алына.

Без старт алабыз!!!

20 ноябрьдә Главбух системасының IV Бөтенроссия студентлар олимпиадасы старт алды.

Олимпиаданы оештыручылар - «Актион Главбух Төркеме» ҖЧҖнең Үзәк эш төркеме (ЦРГ) һәм Россия уку йортлары, алар арасында Казан дәүләт аграр университеты да бар.

Казан ДАУда олимпиаданың беренче сайлап алу этабы 27 ноябрьдә узды. Аны оештыру һәм үткәрү өчен оргкомитет төзелде: «Актион-МЦФЭР» медиахолдингы вәкиле, IV Бөтенроссия олимпиадасы координаторы Ибраһимова Л. Ф һәм профессор, и.ф.д. Клычева Г. С. җитәкчелегендә икътисад институтының бухгалтерлык исәбе һәм аудит кафедрасы профессор-укытучылар составы. Оештыру комитеты тарафыннан түбәндәге эш башкарылды: олимпиадада катнашу өчен студентлардан гаризалар җыю, биремнәр формалаштыру, компьютер классларында биремнәр үтүне контрольдә тоту, нәтиҗәләр турында хисап формалаштыру һәм аны ЦРГ җибәрү. Җиңүчеләр билгеләнде: I урын – Мөхәммәтгалимова Р. Р., II урын – Хәйруллина Э. И., Шәрәфетдинова Д. М., Рассыпкина Е. В., III урын– Кәримова К. Р., Васильева Е. В., Вәлиева Э. М..

Катнашкан укытучыларыбызны һәм студентларны намуслы әзерләнүләре һәм уңышлы нәтиҗәләре белән тәбриклибез! 2019 елның 10-28 февралендә олимпиаданың икенче турында катнашачак призерларга безнең вузны югары дәрәҗәдә күрсәтуләрен теләп калабыз!