Казан ДАУ агрономия факультетының 100 еллык юбилеена яңа класс ачылды, аны җиһазлау уку процессында цифрлы технологияләрне нәтиҗәле кулланырга мөмкинлек бирәчәк

Казан ДАУ агрономия факультетының 100 еллык юбилеена яңа сыйныф ачылды, аны җиһазлау уку процессында цифрлы технологияләрне нәтиҗәле кулланырга мөмкинлек бирәчәк. Аудиторияне файдалануга тапшыру актын имзалаганда һәм аннан соң заманча үсемлекчелектә агрономия белеменең роле турында түгәрәк өстәлдә Татарстан Республикасы авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры урынбасары Илдус Габдрахманов катнашты.

Авыл хуҗалыгы үсешенең югары дәрәҗәсе республикага халыкны үзләре җитештергән барлык төп азык-төлек төрләре белән тәэмин итәргә мөмкинлек бирә. Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры урынбасары Илдус Габдрахманов үз чыгышында билгеләп үткәнчә, авыл хуҗалыгы продукциясен җитештерүнең бүгенге чынбарлыкта икътисадый һәм энергетик нәтиҗәлелеген алга таба арттыруны практикада үсемлекләрне саклау өлкәсендә яңа казанышлардан башка күз алдына да китереп булмый.

“Вәзгыять корткычларның, чүп үләннәренең популяцияләре, шулай ук зыян китерә торган микроорганизмнарның аларга каршы булган көрәш базасына резистентлы яңа штаммнары барлыкка килү белән катлаулана. Шуңа бәйле рәвештә, агрономнарның үсемлекчелек тармагында тиз үсеш алган алдынгы технологияләргә өйрәтү аеруча мөһим. Казан ДАУ үсемлекләрне саклау чаралары җитештерү буенча дөнья лидерларының берсе белән хезмәттәшлеге мәгариф практикаларын алга таба үстерү һәм яшь белгечләрне әзерләү ысулларын интенсификацияләү өчен нигез булачак”, – дип нәтиҗә ясады ул.

Bayer компаниясенең клиентлар маркетингы бүлеге җитәкчесе Виктор Борисенко, бизнесның авыл хуҗалыгы өлкәсендә белгечләр әзерләү өчен алдынгы аграр югары уку йортлары белән көчләрне берләштерүгә карата кызыксынуын шулай шәрехләде: «Тармакны тиешле профессиональ әзерлектән башка технологик үзгәртүгә ирешү мөмкин түгел. Инновацион компания буларак, Bayer үсемлекчелек өчен Россия базарына заманча карарлар чыгарырга гына түгел, ә аларны нәтиҗәле һәм куркынычсыз куллануга өйрәтүгә үз өлешен кертергә дә омтыла. Шуңа күрә, белем бирү эшчәнлеге өлкәсендә Казан ДАУ белән хезмәттәшлекне үстереп, безнең компания IT-аудитория проектын тормышка ашыруга энтузиазм белән кереште. Бу укытуга заманча алымнар кулланырга мөмкинлек бирәчәк һәм укучылар өчен үсемлекчелектәге компетенцияләрне арттырырга яңа стимул бирәчәк, без ышанабыз".

23 октябрьдә ачылган сыйныф сыйныфта заманча техника белән җиһазландырылган унбер уку урыны бар. Аны җиһазландыруга компьютерлар, интерактив такта һәм проектор, шулай ук уку материаллары керә.

Бу компаниянең Казан ДАУ белән мәгариф өлкәсендә хезмәттәшлек итү буенча беренче генә тәҗрибәсе түгел. 9 ел дәвамында университет Bayer компаниясенең BayStady белем бирү программасы буенча ел саен үткәрелә торган төбәкара конкурсында катнаша. Агымдагы елда гына да аның кысаларында Казан ДАУ студентларыннан ун фәнни эш кабул ителде.

«Бүген аграр секторда укыту ысулларының тармакның технологик үсешенә туры килүе бик мөһим. Россиядә җитештерелә торган авыл хуҗалыгы продукциясенең яртысыннан артыгы туры килә торган үсемлекчелек өлкәсе цифрлы технологияләр үсеше фонында барган трансформацияләрнең иң ачык мисалы булып тора. Без республиканың үсемлекчелек тармагы өчен кадрлар әзерләү үзәге булган Казан ДАУ белем бирү процессының шул рәвешле төзелүе белән горурланабыз, безнең студентлар үзләренең омтылышлары һәм талантларының хезмәт базарында лаеклы бәяләнүенә ышана алалар», – дип белдерде ректор Айрат Вәлиев.