2019 елның 14 маенда Казан дәүләт аграр университетында «Авыл хуҗалыгы кооперативлары өчен идарә кадрларын әзерләү» темасына түгәрәк өстәл узды. Очрашуда Казан шәһәренең икътисад факультетлары укытучылары, аграр көллиятләр һәм авыл хуҗалыгы учреждениеләре җитәкчеләре һәм белгечләре катнашты. Очрашуны оештыручылар: Казан ДАУ икътисад Институты һәм кластерлы укыту һәм проектлар белән идарә итү Үзәге, шулай ук «Татарстан Республикасында авыл хуҗалыгы кооперациясен үстерү буенча компетенцияләр үзәге» ДБУ. Киңәшмәдә икътисад институты директоры М. М. Низаметдинов, ТР авыл хуҗалыгы кооперациясен үстерү буенча компетенцияләр үзәге ДБУ директоры И. Р. Хәбибуллин, ТР авыл хуҗалыгы кооперациясен үстерү компетенцияләре үзәге директоры урынбасары Р. Р. Мамаев, кластерлы укыту һәм проектлар белән идарә итү үзәге җитәкчесе Л. Р. Шаһивәлиев, авыл хуҗалыгы җитештерүен оештыру кафедрасы мөдире Ф. Н. Мөхәммәтгалиев, фәлсәфә һәм хокук кафедрасы мөдире Ф. Т. Нәҗметдинова һәм башкалар катнашты. Университет белән Урта һөнәри белем бирү системасының авыл хуҗалыгында эшмәкәрләр белән хезмәттәшлеге форматындагы актуаль темалар, авыл хуҗалыгы кооперациясен үстерү компетенцияләре үзәгенең Авыл хуҗалыгы кооперативлары вәкилләрен әзерләү һәм укытуда роле, функциональ компетенцияләр формалаштыру өчен белем бирү технологияләре һәм башка бик күп мәсьәләләр буенча фикер алыштылар. Очрашу нәтиҗәләре буенча беркетмә проекты кабул ителде. Анда авыл хуҗалыгы эшмәкәрләренең эшлекле бергәлеге, ТР авыл хуҗалыгы кооперациясен үстерү буенча компетенцияләр үзәге, Казан ДАУ һәм урта һөнәри белем бирү системасының фәнни-мәгариф потенциалы конкрет максатлар, бурычлары һәм үзара файдалы хезмәттәшлек механизмнары чагылыш тапты.