Цифрлы авыл хуҗалыгы буенча түгәрәк өстәл

2017-2030 елларга Россия Федерациясендә мәгълүмат җәмгыятен үстерү стратегиясен гамәлгә ашыру кысаларында Россия Федерациясе Президентының «2017-2030 елларга Россия Федерациясендә Мәгълүмат җәмгыятен үстерү стратегиясе турында» 2017 елның 9 маендагы 203 номерлы Указы белән расланган Россия Федерациясендә Мәгълүмат җәмгыятен үстерү стратегиясен гамәлгә ашыру кысаларында Россия Федерациясе Авыл хуҗалыгы министрлыгы тарафыннан «Цифрлы авыл хуҗалыгы» программасы проекты эшләнде.

Әлеге программаны гамәлгә ашыру түбәндәгеләрне күздә тотыла:

-      авыл хуҗалыгы товарларын җитештерүчеләр һәм цифрлы технологияләр базарында катнашучылар тарафыннан киң гамәлгә кертү;

-      апробацияләнгән математик модельләр нигезендә АПК продукциясен җитештерү һәм аларның хәрәкәтен күзәтү буенча цифрлы платформаларны эшләтеп җибәрү;

-      АПКда ИТ-белгечләр кытлыгын киметү.

2019 елның 30 гыйнварында Казан ДАУ Икътисад институтында Казан ДАУ ректоры А. Р. Вәлиев, Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык – төлек министрлыгының фән, мәгариф һәм инновацион технологияләр бүлеге башлыгы - Н. Н. Хәмидуллин, Казан ДАУ укыту-тәрбия эшләре буенча проректоры - Б. Г. Җиһаншин, Казан ДАУ фәнни һәм халыкара эшчәнлек буенча проректоры - Р. М. Низамов, Казан ДАУ икътисад институты директоры вазыйфаларын башкаручы-М. М. Низаметдинов, Казан ДАУ Икътисад һәм мәгълүмати технологияләр кафедрасы мөдире - М. Х. Газизетдинов, «РИВЦ» АҖ генераль директоры Д. Г. Холопов, "АГРОКӨЧ" АҖ персоналы буенча идарә башлыгы - Г. М. Равзиева, "АГРОСИЛА" АҖ генераль директорының мәгълүмат технологияләре буенча урынбасары - А. В. Котлов, "Красный Восток Агро" ИК " ҖЧҖ персонал белән идарә итү буенча генераль директор урынбасары - А. В. Егорова, "Красный Восток Агро "ИК» ҖЧҖ генераль директоры урынбасары – А. А. Хәйруллин, "Восток Зернопродукт» АҖ баш агрономы - И. Н. Дәүләтшин, "Инновация" ҖЧҖ директоры - А. Б. Чернобровкин, «Ак Барс «ХК» ААҖ персонал буенча генераль директор урынбасары - Т. Е. Чернова, Актаныш муниципаль районы авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсенең финанс икътисад бүлеге башлыгы - Д. З. Мөхәмәтдинов катнашында түгәрәк өстәл узды. Биредә агротехнология өлкәсендә заманча цифрлы технологияләргә ия булган белгечләр әзерләү программасы буенча фикер алыштылар.