Казан дәүләт аграр университетында югары сыйфатлы эшчәнлек күрсәткечләре булган университет буларак халыкара танылу

2018 елда дөнья һәм Россия Федерациясе университетлары (Academic Ranking Europian Standart-ARES) рейтингын төзү буенча ел саен уздырыла торган процедура барышында Европа фәнни – сәнәгать палатасы Казан дәүләт аграр университетында югары сыйфатлы эшчәнлек күрсәткечләре булган университет буларак белем бирү һәм фәнни эш сыйфатын бәяләде. ARES 1992 елның июлендә оештырылган Европа фәнни-сәнәгать палатасы тарафыннан оештырыла һәм Европада коммерцияле булмаган, сәяси ассоциация буларак теркәләләр, аның максаты-Халыкара фәнни, мәдәни һәм икътисадый элемтәләрне ныгыту. ЕНПП алдынгы мәгариф, фәнни һәм җитештерү үзәкләре, Европа Сәүдә-сәнәгать палаталары, кече һәм урта предприятиеләр ассоциацияләре белән актив хезмәттәшлек итә. Россия Федерациясендә һәм БДБ илләрендә, ЕНПП дәүләтара килешүләр кысаларында эшли һәм әлеге килешүләр белән билгеләнгән төп юнәлешләр буенча хезмәттәшлекне ныгытырга ярдәм итә.

ARES югары уку йортлары рейтингын төзү максаты-университетларның студентларны кирәкле белемнәр белән тәэмин итү, фәнни-тикшеренү эшчәнлегендә катнашу, шулай ук булачак эш бирүчеләр белән актив аралашу мөмкинлеген бәяләү.

ARES, беренче чиратта, сыйфаты буенча белем бирү һәм дәрәҗәсе профессор-укытучылар составы буенча бәяли университетларны. Рейтингның мөһим параметрлары - халыкара эшчәнлек һәм төбәкнең социаль-икътисадый һәм мәдәни үсешендә университетның роле. Эш бирүчеләр белән элемтә, укыту сыйфатын бәяләүдә нәтиҗәле методларны куллану һәм фәнни эшчәнлек, шул исәптән, студентларны тикшеренү эшенә актив җәлеп итү, шулай ук ARES рейтингының мөһим параметрлары булып тора.

Һәр университетны бәяләү өчен, ARES билгеләде төрле дәрәҗәдәге биш шкала билгеләде: А -югары сыйфатлы күрсәткечләр, Б -яхшы сыйфат күрсәткечләре, C –адекват дөрес сыйфат күрсәткечләре, Д - җитди җитешсезлекләр ачыкланган, F - белем сыйфатлы булмау.