«Дәүләт һәм муниципаль идарә» юнәлеше буенча беренче курс студентлары Татарстан Республикасы Югары Судында булып кайттылар

«Дәүләт һәм муниципаль идарә» юнәлеше буенча беренче курс студентлары «Хакимият органнарында җәмәгатьчелек белән элемтә» фәне кысаларында Татарстан Республикасы Югары Судында булдылар. Студентлар өчен экскурсияне массакүләм мәгълүмат чаралары һәм җәмәгатьчелек белән үзара эшчәнлек бүлеге башлыгы Лосева Наталья Евгеньевна үткәрде. Беренче курсларны төркем кураторы Сафиуллин Нияз Азат улы алып барды.

Наталья Евгеньевна суд тарихы турында сөйләде, студентларга музей һәм утырышлар залларын күрсәтте, Татарстан Республикасы Югары Судының эчке тәртип кагыйдәләрен аңлатты. Экскурсия вакытында булачак дәүләт хезмәткәрләре республикада суд системасы турында сораулар бирделәр һәм фотога төштеләр.

Бүген Россия Федерациясендә иң зурлардан саналган Татарстан Республикасы Югары Судында суд эшчәнлеген башкару өчен барлык шартлар да тудырылган. Һәр судьяның аерым кабинеты, суд утырышлары залы бинасында видео-конференц-элемтә, аудиопротоколлаштыру, видеокүзәтү, шаһитларның тавышларын үзгәртергә мөмкинлек бирүче җиһазлар эшли.

Җитәкчелекне аның рәисе һәм аның дүрт урынбасары башкара. Судта штат буенча барлыгы 128 судья. Судта җинаять, граждан һәм административ эшләр буенча суд коллегияләре төзелде. Суд коллегияләре судьялары арасыннан аерым категория эшләрне карап тикшерү буенча суд составлары формалаштырылды. Коллективта Россия Федерациясенең атказанган 3 юристы һәм Татарстан Республикасының 48 атказанган юристы бар.

Казан дәүләт аграр университеты Татарстан Республикасы Югары Суды Рәисе Илгиз Идрис улына студентларыбыз өчен экскурсия оештыруда булышлык күрсәтүе өчен рәхмәт белдерә.