Татарстан Республикасы Мөслим районы «Август» ҖЧҖ Кыр көнендә Казан ДАУ катнашты

2019 елның 16 июлендә Татарстан Республикасының Мөслим районында «Август» АҖ фирмасы тарафыннан Кыр көне оештырылды, анда Казан ДАУ хезмәткәрләре һәм укытучылары актив катнашты. Әлеге чара Мөслим районы администрациясе ярдәме белән «Август» АҖ оештырган Октябрь - Август-Мөслим авылында урнашкан авыл хуҗалыгы предприятиесендә узды. Әлеге предприятие Мөслим районында алдынгы булып тора, аңа кертелгән инвестицияләр 2 млрд.сумнан артып китә, чәчү мәйданнары 41 мең га, һәрберсе 1380 башка исәпләнгән ике заманча роботлаштырылган сөт комплексы төзү буенча проект эшләре алып барыла. Казан ДАУ делегациясенә күргәзмәдә тәкъдим ителгән экспозицияләр, шул исәптән бодай, борчак, арпа, рапс, көнбагыш, кукуруз кебек төрле культураларда үткәрелгән эшлекле тәҗрибәләр дә зур кызыксыну уятты. Компания туфракны эшкәртү вакытында чәчү нормаларының һәм үсемлекләрне яклау системасының төрле вариантларын өйрәнде. Тикшеренүләрнең нәтиҗәләре зур фәнни кыйммәткә ия, бу бигрәк тә Агрономия факультетының профессор-укытучылар составы дип билгеләп үтте.

Механизация һәм техник сервис Институты укытучылары Rostelmash, Claas, Пегас агро һ.б. компанияләр тарафыннан тәкъдим ителгән авыл хуҗалыгы техникасы белән җентекләп таныштылар. Әлеге техника шулай ук «Август» АҖ фирмасы тарафыннан кулланыла. Бу техника комплексы заманча тракторлар һәм комбайннар, җайланмалар һәм адаптерлар белән аерылып тора, алар барлык кирәкле операцияләрне кыска вакыт эчендә сыйфатлы башкарырга мөмкинлек бирә.

Тәкъдим ителгән машиналар һәм җиһазлар бүгенге көндә авыл хуҗалыгы техникасы базарында иң алдынгы җайланмалар булып тора.