Япония делегациясенең Казан дәүләт аграр университетына визиты

Бүген Казан дәүләт аграр университетында JFR Co., Ltd компаниясе делегациясе булды. Делегация составында компания җитәкчесе Хироши Мирзоаки һәм менежеры Юко Сасагава булды. JFR компаниясе экология һәм биотехнологияләр мәсьәләләре буенча специальләшә. Очрашуда фикер алышына торган проблемалар юнәлеше буенча университет җитәкчелеге, факультетлар галимнәре һәм институтлар булды. Казан ДАУ ректоры А. Р. Вәлиев университетта гамәлгә ашырыла торган белем бирү программалары, инновацион бүлекчәләр, фәнни өстенлекләр, уку һәм студентлар тормышы турында сөйләде. Ул Казан ДАУ Япония партнерларын кызыксындырырга мөмкин булган фәнни проектларга аерым игътибар бирде, аерым алганда: игенчелекне биологияләштерү нигезендә авыл хуҗалыгының экологик куркынычсыз продукциясен үстерүнең ресурс - һәм энергия саклаучы технологияләре, урман селекция һәм гидротехник корылмаларны куллану нигезендә экологик тотрыклы һәм продуктив агроландшафтлар булдыру, туфракның уңдырышлылыгын үстерү һәм арттыру системалары булдыру, биологик продукция препаратларын эшләү һәм аларны органик һәм саклаулы игенчелек өчен куллану системалары һәм башкалар. Япония кунакларында Агробиотехнопарк булдыру буенча Казан ДАУ инновацион проектын гамәлгә ашыру турында мәгълүмат зур кызыксыну уятты. Хироши Мирзоаки әфәнде үзенең фәнни мәнфәгатьләре һәм эш тәҗрибәсе турында сөйләде. Ахырда ике як та фән һәм студентлар алмашу өлкәсендә үзара хезмәттәшлек итү турында килештеләр.