Казан дәүләт аграр университетының яшь галимнәр советы утырышы

2019 елның 8 апрелендә Казан дәүләт аграр университетының яшь галимнәр советы утырышы узды.

Аудитория алдында совет рәисе Сафиуллин Нияз Азат улы чыгыш ясады, ул ММУ эшчәнлеге, составы һәм узган чаралар турында сөйләде. Шулай ук ул аспирантларның түбән активлыгы буенча советның төп проблемасын да әйтеп үтте.

Аннары Казанның яшь галимнәр һәм белгечләр советы рәисе Сибгатуллина Мәдинә Шәүкәт кызы чыгыш ясады. Ул СМУиС эше турында сөйләде һәм Совет әгъзаларына һәм аспирантларга проектлар һәм конкурсларда активрак катнашырга тәкъдим итте.

2019 елның февралендә Казан шәһәре мэры Илсур Рәис улы Метшин Казан ДАУ булганнан соң, Мэр стипендиясен алу конкурсына "Шәһәр авыл хуҗалыгы" дигән яңа номинация кертелде. Шуңа күрә бу юнәлештә җиңү үзенчәлекләрен булачак кандидатларга аңлату мөһим иде. Бу конкурс һәм номинация турында тулырак философия һәм хокук кафедрасы мөдире һәм эксперты Нәҗметдинова Фәридә Тансык кызы чыгыш ясады.

Вуз советы әгъзалары һәм аспирантлары арасында тәҗрибә алмашу һәм танышу өчен һәр утырышта аспирантларга һәм яшь галимнәргә үз тикшеренүләренең темасы белән чыгыш ясау идеясе тәкъдим ителде. Бүген икенче ел белем алучы аспирант Азамат Шәрәфиев чыгыш ясады. Ул үзенең тикшеренүләре турында сөйләде һәм яшь галим икътисадчылардан потенциаль кулланучылар базарын анализлау өчен ярдәм сорады.

Йомгаклау сүзе фәнни тикшеренүләр һәм инновацияләр бүлеге башлыгы Кәлимуллин Марат Нәҗип улына бирелде. Ул грантлар, стипендияләр алу һәм конкурсларда катнашу мөмкинлекләре турында тагын бер кат искәртте һәм җыелганнагар рәхмәт белдерде.

Советның чираттагы утырышы 2019 елның маенда планлаштырыла.